Mennyire hihetünk a középtávú időjárás-előrejelzéseknek?
Nagyon egyszerű a válasz. Másfél héten át elmentettem, hogy milyen időt jósolnak az elkövetkezendő napokra.
Abban talán nincs vita, hogy a műholdak, a meteorológiai érzékelők, a számítógépes modellek és számítógépek fejlődésével a meteorológusok egyre pontosabban meg tudják jósolni az elkövetkezendő napok időjárását.
Aki csak egy kicsit utánaolvasott a kérdésnek, az tudja, hogy az olyan hosszú távú előrejelzések, melyek szerint az idén hosszú, forró lesz a nyár, de majd télen sok hó lesz, a kóklerság kategóriájába esnek.
Érdekesebb és gyakorlatiasabb kérdés, hogy mi újság középtávon.
Mennyire vehető komolyan, amikor olyanokat hallunk a rádióban, hogy “a tél a jövő hét végéig nem tágít”?
Nos, a jelenlegi álláspont szerint, a meteorológusok 10-12 napot látnak előre; többé-kevésbé.
Arra voltam kíváncsi, hogy ez mit jelent a gyakorlatban.
Így aztán minden nap kifotóztam az Időkép május 1-i hosszú hétvégét megelőző, Szombathelyre vonatkozó előrejelzéseit, mondván, néhány nap után képtelenség emlékezni, hogy hogyan is szólt a jóslat.
Nos, az eredmény azt igazolja, hogy már egy hét távlatában is meglehetős bizonytalanságok vannak a rendszerben.
A részletek kibogarászását meghagynám mindenkinek, de két dolgot kiemelnék.
Az egyik maga a hosszú hétvége.
Tíz nappal május 1-je előtt még a hétvége mindhárom napjára esőt jósolt a szakportál; majd folyamatosan variálta a hőmérsékleteket és a lehetséges csapadékot. Még az ünnepeket megelőző csütörtökön (áprl. 27.) is meglehetősen rossz időt saccolt vasárnapra, esőt és 13 fokot. Ehhez képest valójában ragyogó időnk volt vasárnap, szinte zavartalan napsütés és nyáreleji meleg.
Ugyancsak érdekes az ünnep előtti napok hidegfrontját, amely szinte télies időt hozott Nyugat-Dunáltúlra a múlt csütörtökön és pénteken.
Nos, 21-én, azaz egy héttel a rossz idő előtt ebből még semmi nem látszott. Mindkét napra jórész napsütést és közel 20 fokot jósoltak a szakemberek, hogy aztán később egyre lejjebb korrigálják a két nap várható csúcshőmérsékletét, de még az utolsó napokban is fölé lőttek kicsit (valójában 7-8 fok volt a max. hőmérséklet). Igaz, azt egész jól eltalálták, hogy e két nap a csapadékosabbak közé fog tartozni.
A kiragadott és esetleges mintát persze nem kell túlértékelni, ahogy azt is el kell ismerni, hogy az utóbbi évtizedben érezhetően javult az előrejelzések pontossága.
Csak annyi a tanulság, ami az élet megannyi más területén is: egy kis kételkedés mindig helyénvaló.
Szólj hozzá!