Nemsokára leteszik a 40 milliárdos zalaegerszegi tesztpálya alapkövét (videóval)
Újabb részleteket közöltek az új 76-os útról is.
Májusban teszik le a zalaegerszegi, önvezető járművek vizsgálatára is alkalmas járműipari tesztpálya alapkövét, amelyhez kapcsolódva Zalaegerszeg és Balatonszentgyörgy között is “okos” autóútként épül meg az R76-os gyorsforgalmi út – közölte a tesztpálya kormánybiztosa.
Az R76-os út is okos lesz
Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkára azt mondta: a Zalaegerszegen mintegy 40 milliárd forintból megvalósuló járműipari tesztpálya az egyik eleme lesz a tervezett “közép-európai tesztzónának”. Ennek része az M7-es autópálya és Zalaegerszeg között tervezett R76-os gyorsforgalmi út, amely “okos” elemekkel kiegészítve épül meg, illetve a zalai megyeszékhely Smart City, vagyis okos város programhoz kapcsolódó fejlesztése.
A tesztpálya kormánybiztosa kifejtette: jelenleg is dolgoznak a leendő R76-os műszaki tartalmának meghatározásán, ami a járműgyártók, informatikai cégek és más beszállítók javaslatai alapján készül. Hozzátette, hogy nemcsak a Balatonszentgyörgy és Zalaegerszeg között tervezett gyorsforgalmi út, hanem az M7-es autópálya – a kommunikációs elemeinek átalakításával – is része lehet az önvezető járművek tesztelésének.
A R76-os az elképzelések szerint olyan út lesz, amely többet nyújt majd “az út és az autó közötti kommunikációnál”. Egyebek mellett az intelligens közvilágítás és forgalomirányító lámpák, a leválasztható sávok és olyan területek is a kísérlet részei lehetnek, ahol például megszűnik az autók és a műholdak közötti jel, Zalaegerszegen pedig “világító utak”, innovatív térburkolat egészíti majd ki a tesztkörnyezetet.
Keresik a helyszínt, ami talán Zalaegerszeg lesz
Kara Ákos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára ezt azzal egészítette ki, hogy így Zalaegerszeg lehet az új generációs távközlési szolgáltatások, az 5G-hálózat első magyarországi helyszíne is.
Az NFM államtitkára úgy fogalmazott: az okos városok programjában Zalaegerszeg meghatározó szereplő lehet. Egyelőre keresik azt a várost, ahol az új generációs távközlési szolgáltatások elsőként kipróbálhatók, a kormány a szaktárca javaslata alapján azonban május közepéig, a tesztpálya alapkőletételéig dönteni fog a helyszínről.
Az ütemezésről
A fejlesztés első részeként a jövő év tavaszára elkészül az autonóm járművek vizsgálatára alkalmas pálya, a következő lépésként pedig – legkésőbb 2018 végére – a nagysebességű tesztelésekre szolgáló, továbbá a különböző útviszonyokat és egy intelligens várost szimuláló terület is készen lesz.
Május 19-én teszik le a próbapálya alapkövét, és a tervek szerint 2017 őszén a leendő R76-os gyorsforgalmi út építése is megkezdődhet. A 165 milliárd forintos útépítés révén végre időben közelebb kerül Zalaegerszeg a 235 kilométerre fekvő fővároshoz, ami a megyeszékhelyen élők, az itt működő cégek érdeke is.
Miért lesz ez jó Zalának?
Manninger Jenő, az új gyorsforgalmi út által érintett keszthelyi térség országgyűlési képviselője (Fidesz) szerint a tesztpálya és az útépítés egész Zala megye, elsősorban is a keleti részének fejlődésére lesz nagy hatással. A sármelléki nemzetközi repülőteret is érintő intelligens gyorsforgalmi út és a további informatikai programok révén Zala kiemelt fejlesztési célpont lett, és ezáltal bekerülhet az igazán fejlett térségek közé.
Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere (Fidesz-KDNP) kijelentette: a város szempontjából stratégiai kérdés az R76-os. A végső, Pacsát és Sármelléket is bekapcsoló nyomvonalat hét változat közül, a legolcsóbbként és egyben a legészszerűbbként választották ki, elkészültével nemcsak a járműipari tesztpályát, de a tervezett nemzetközi logisztikai központot és kamionterminált is szolgálja majd Zalaegerszegen.
MTI/HírTv/Blog21
Szólj hozzá!